Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Uyum Süreci Kolaylaşıyor
28 Nisan 2023 Cuma
Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Uyum Süreci Kolaylaşıyor

Yabancı uyruklu öğrencilere Türkçenin öğretilmesi için kurslar düzenlemek ve kurslar neticesinde Türkçe seviyelerini belirlemek için 2016 yılında kurulan Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER), gerek yurt dışı akademik deneyime sahip kadrosuyla gerekse yurt içi sektöre hâkim dinamik kadrosuyla hizmet vermektedir.

Dil öğrenme sürecinin güçlü bir altyapı ve zengin bir eğitim içeriği gerektirdiğini söyleyen TÖMER Müdürü Öğr. Gör. Cansu Umut Yalçın, “Farklı ülkelerden gelen yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçeyi öğrenme ve üniversiteye alışma sürecini en iyi şekilde geçirmelerini sağlayan birimimizin temel hedeflerinden biri; öğrenci sayımızı, öğrenci niteliğimizi artırmak ve öğrencilere Türkçe öğretirken, öğrettiğimiz Türkçenin de niteliğini geliştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Türkçeyi Eğlenerek Öğrenmek Mümkün

TÖMER’in, Türkçe öğretmenin yanı sıra Türk dilini, Türk kültürünü öğretmenin ve Türkiye’yi tüm dünyaya tanıtmanın gayretinde olan köklü bir dil merkezi olduğunu belirten Öğr. Gör. Yalçın, “TÖMER’de görevli akademisyenlerimiz; akademi, iş, uluslararasılaşma ve kişisel gelişim gibi birçok alanda gerekli olan yabancı dil nitelikleri üzerinde çalışmalar yürütmekte ve bu doğrultuda eğitim yöntemi ve materyalleri hazırlamaktadır. Merkezimizde dil eğitiminde olması gereken tüm becerilerin; okuma, yazma, konuşma ve dinleme metotlarıyla eş zamanlı olarak geliştirildiği bir sistemle çalışılmaktadır. Derslerimiz görsel ve işitsel ögelerle zenginleştirilen sunumlar sayesinde öğrencilerimiz Türkçeyi eğlenerek öğrenirler.” diye ekledi.

Öğr. Gör. Yalçın, “Son yıllarda ülkemize öğrenim görmek için gelen yabancı uyruklu öğrenci sayısında artış olduğu gözlenmektedir. Bu artış üniversitemize de yansımaktadır. Gelen yabancı öğrencilerin önemli bir kısmı eğitim öğretim görecek kadar Türkçe bilmemektedir. Merkezimizde, bu öğrencilere Türkçe öğretmek için eğitimler düzenlenmektedir. Öğrencilerimiz, hangi seviyede olduklarını tespit etmek amacıyla sınava tabi tutulmaktadır. Sınav sonucuna göre uygun sınıflara yerleştirilen öğrencilere eğitimlerini tamamladıklarında sertifika verilmektedir.” şeklinde konuştu.

Galeri
...
...
...
...
...
...