Osmaneli “Tarih - Mimari – Kültür” Sempozyumu Başladı
25 Mayıs 2022 Çarşamba
Osmaneli “Tarih - Mimari – Kültür” Sempozyumu Başladı

Üniversitemiz Tarih Bölüm Başkanlığı ve Osmanlı Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Osmaneli Belediyesi ortaklığında gerçekleşen Osmaneli (Lefke) Tarih, Mimari, Kültür Sempozyumu başladı. 25 Mayıs Çarşamba günü Nezaket Ay Konağında düzenlenen açılış programına Rektörümüz Prof. Dr. Şükrü Beydemir’in yanı sıra Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, İl ve İlçe Protokolü, akademisyenler ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Heyeti Başkanı, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhami Yurdakul kentlerin kültür gelişimine vurgu yaparak Osmaneli İlçesinin tarihsel serüveni hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Şükrü Beydemir ise katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada Üniversitemiz ile Osmaneli Belediyesi arasında yapılan iş birliklerine değindi. Rektörümüz Beydemir İlimizin Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri olarak adlandırılması hem Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniden var oluşunu kapsayan derin ve kapsamlı bir mana içerir. Obadan Beyliğe, Beylikten Devlete ve nihayetinde de bir Cihan İmparatorluğuna uzanan Osmanlı öyküsü bu topraklarda kaleme alınmış ve ilimiz “Kuruluş” simgesi olmuştur. Milli Mücadelenin de yine bu topraklarda çetin mücadeleler sonucu zaferle taçlanması ise kentimizi “Kurtuluşun Şehri” yapmıştır.

Tarihi Osmaneli Konakları ise Türk Mimarisinin seçkin örneklerini bizlere sunmaktadır. Bu konaklar; mimari örneklem oluşturmanın yanı sıra tarihi dokusu ve anıları ile tarihimize ışık tutmaktadırlar. Osmaneli Belediyemiz ile yaptığımız protokoller çerçevesinde “Kelemcioğlu” ve “Nezaket Ay” Konaklarının Osmaneli Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencilerimize tahsisini sağladık. Bu konaklarda geleceğin aşçılarını yetiştirmekten ve Osmaneli ilçemizin Gastronomi Turizmine katkı sağlamaktan dolayı duymuş olduğumuz memnuniyeti belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Galeri
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...