Ulusların mazilerinde öyle tarihler vardır ki üzerinden binlerce yıl geçse de acısı hep taze kalır. Mazisi acılarla harmanlanmış milletimiz için, acının en üst limitte yaşandığı tarihlerden biri de hiç şüphesiz 17 Ağustos 1999’dur. Büyük Marmara Depreminin üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen acısını ulusça yüreğimizde hep ilk günkü derin üzüntüyle hissetmekteyiz.


Gölcük merkezli depremde çok sayıda vatandaşımız enkaz altında kalarak hayatlarını kaybettiler. Evleri, işyerleri, okulları, hastaneleri yıkılan on binlerce vatandaşımız mağdur oldu. Aradan geçen 21 yıl belki yıkılan binaları yerine getirdi ancak hayatını kaybeden vatandaşlarımızın acısı yüreklerimizde hep taze kaldı.
 

Ülkemizin konumu ve koşulları dikkate alındığında depremle yaşamaya alışmak gerçeği açık seçik ortadadır. Deprem öldürmez ihmal öldürür prensibi ile geleceğimizden emin olabilmek için daha kaliteli mühendislere, daha iyi mimarlara, hayatımızın her alanına etki edecek daha başarılı yetişmiş insan gücüne sahip olmamız gerekmektedir. Bizler Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olarak, bizleri muasır medeniyetler arasına çıkaracak ve hatta en muasır medeniyet olmamızı sağlayacak gençler yetiştirmek arzusundayız. Bu sebeple ülkemizin ve milletimizin geleceği için sürekli çalışmaktayız.


Bu duygu ve düşüncelerle Allah milletimize bir daha böyle bir acıyı yaşatmasın diyor; 17 Ağustos Büyük Marmara Depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tüm ulusumuza başsağlığı diliyorum.

 

                                                      Prof. Dr. Şükrü BEYDEMİR

                                                                                                                                                                                                                                                                        Rektör