Özel gereksinimli çocukları suyla tanıştırıp yüzme öğrenmelerini ve sosyal becerilerini geliştirmeyi sağlayan Yüz Yüze Projesi, geçen yıl yakaladığı başarıların ardından bu yıl 3’üncü kez hayata geçiriliyor. Projenin protokolü, Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş tarafından 27 Şubat günü gerçekleşen törende imzalandı.

 

Törende kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, Üniversitenin 2013 yılından bu yana özel gereksinimli çocuklar için projeler ürettiğini ve başarılı sonuçlar aldığını söyledi. Yüz Yüze projelerinin çocukların fiziksel olduğu kadar sosyal becerilerinin gelişmesi için düşünülmüş bir proje olduğunu belirten Rektör Taş, projede üniversite öğrencilerinin gönüllü olarak yer almasının kendileri için son derece önemli olduğunu ifade etti. Projenin bir diğer güzel yanının özel gereksinimli çocukların ailelerini bir araya getirmesi olduğunu belirten Rektör Taş konuşmasına şöyle devam etti:

“Yüz Yüze Projesi Bilecik’te tüm kamu kurumlarımızın sahiplendiği ve herkesin samimi bir şekilde vaktini ayırdığı bir proje. Dolayısıyla koordineli bir çalışmayı beraberinde getirdiği için de yine çok önem arz ediyor. Temennimiz bu projeyi önümüzdeki yıllarda farklı branşlarda devam ettirebilmek. Buna inancım tamdır. Projede yer alan tüm paydaşlarımıza ve gönüllü öğrencilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin yürütücülüğünü üstlendiği Projede, Bilecik Valiliği, Bilecik Belediyesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü koordineli olarak çalışıyor. Üniversite öğrencilerinin gönüllü olarak yer aldığı Projenin 3’üncüsü Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında 25.000 proje başvurusundan desteklenmeye değer görülen 1001 proje arasına yer alıyor. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Kulübünün yürütücülüğünde, Beden Eğitimi ve Spor Bölüm Başkanı Doç. Dr. Raif Zileli koordinatörlüğünde, gönüllülük esasına dayalı sosyal sorumluluk projede; ilimizde yaşayan özel gereksinimli öğrencilere su içi egzersizler yaptırılarak bilişsel, duyuşsal ve motorik özelliklerinin gelişmesine ve sosyal hayata katılmalarına katkıda bulunulacak.