Bilecik 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Zeynep Kaya, Ortaokul ve lise öğrencilerinin kamu kurumlarında bir gün süre ile idareciliği deneyimlemelerini sağlayan proje kapsamında bir günlüğüne Üniversitemiz Rektörlük koltuğuna oturdu. Stajyer Rektör Zeynep Kaya’ya üniversitemiz kampüsünde geçirdiği gün boyunca Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Nurgül Özbay eşlik etti. 

 

Sabah saatlerinde makam aracıyla okulundan alınan Stajyer Rektör, Rektörlük girişinde görevli personel tarafından karşılandı. Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Nurgül Özbay ile odasında bir araya gelen Stajyer Rektör Zeynep Kaya tanışma sohbetinin ardından Üniversitenin işleyişi hakkında bilgilendirildi. Prof. Dr. Nurgül Özbay ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanife Mut’u ziyaret eden Zeynep Kaya, daha sonra Senato Toplantı Salonunda Genel Sekreter Alper Yıldırım başkanlığında devam eden idari amirler toplantısına katıldı. Gün içerisinde çeşitli Rektörlük birimlerini, fakülteleri ve kütüphaneyi gezen Stajyer Rektör son olarak Merkezi Araştırma Laboratuvarı Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni (MARAL) ziyaret etti. 

 

BŞEÜ Rektörü olarak geçirdiği günün ardından duyguları sorulan Zeynep Kaya, Rektörlük görevinin zor bir meslek olduğunu gördüğünü söyledi. Kaya; “Tüm üniversitedeki iş ve işleyişlere baktığımda bir şekilde rektörün sorumluluğunu her alanda görebiliyorum ve bunun yanı sıra Rektör, çalışanların ve öğrencilerin memnuniyetini, talep ve ihtiyaçlarını takip ediyor dolayısıyla Rektörlük görevini sürdürmek büyük çaba, emek ve sabır gerektirdiğini düşünüyorum. Beni karşılayan herkesin samimi, güler yüzlü ve cana yakın davranması beni ayrıca mutlu etti. Üniversite yapısal olarak geniş bir alana kurulmuş, çeşitli faaliyetlere yönelik birçok imkânında bulunması öğrenciler açısından çok önemli. Üniversitemize hukuk ve tıp fakültelerinin de kazandırılmasını isterim. Bu deneyimi yaşamama vesile olan Bilecik Valimiz Bilal Şentürk’e, BŞEÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş’a, deneyimlerini benimle paylaşan Rektör Vekili Prof. Dr. Nurgül Özbay’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanife Mut’a ve diğer tüm yöneticilere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

 

Günün sonunda bir açıklama yapan Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Nurgül Özbay, “Bilecik Valiliği himayesinde sürdürülen proje kapsamında bugün Rektörlük görevini birlikte yürüttüğümüz Zeynep için çok faydalı bir gün olduğunu düşünüyorum. Edindiği tecrübeler hem Zeynep için hem de bu tecrübeleri paylaşacağı arkadaşları açısından hedeflerini belirlemede ve ileriye yönelik atacakları adımlarda yarar sağlayacaktır. Bu vesileyle tanıştığımız Zeynep’in gelecekte güzel yerlerde olacağına inanıyorum ve başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.