3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında toplum farkındalığını artırmak amacıyla Bozüyük Engelliler Dayanışma Derneği tarafından organize edilen “engelsiz yarınlar” konferansı Üniversitemizin ev sahipliğinde gerçekleşti. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda yapılan etkinliğe konuşmacı olarak Bozüyük Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Çelik katıldı. Programı takip edenler arasında Bilecik Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı olan Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezinde görevli Kuruluş Müdürü Burhan Çaçan da yer aldı.

Etkinlikte konuşan İsmail Çelik, 3 Aralık Dünya Engelliler gününün, farkındalığı artırmak adına özel ve önemli bir gün olduğunu söyledi. Engelliler günü etkinlikleri kapsamında birçok program ve konferansın düzenlendiğini ifade eden Çelik şunları kaydetti; “ Bu etkinliklerde amacımız engellilerin toplum içindeki görünürlüğünü artırmaktır. Doğuştan ve sonradan engelli olunabilir, dolayısıyla herkes bir engelli adayı olduğunu unutmamalıdır. Önceden engellilere karşı duyarlılık daha azdı ancak devletin yapmış olduğu uygulamalar sayesinde son zamanlarda toplumumuzun engellilere karşı duyarlılığı daha fazladır. Devletimizin engelli bireylere bakan kişilere sağladığı aylık 1219 Türk Lirası destek çok faydalıdır.”

Engelli hakları, engellilik olgusu, engellilik çeşitleri, toplumun engellilere karşı sorumluluğu, engellilere karşı davranışlar, engellilerin yaşadığı zorluklar, engellilerin istihdamı, engellilerin çalışma ortamları, erişilebilir tasarımlar gibi konularda da bilgiler veren Çelik, etkinliğin sonunda Burhan Çaçan’la birlikte öğrencilerden gelen sorulara yanıt verdiler.