Üniversitemizin Bilecik Valiliği ve Kültür Konseyi işbirliğiyle gerçekleştirdiği ‘Boydan Devlete Osmanlı – Söğüt’ten İstanbul’a Sempozyumu’ 15 Kasım günü gerçekleşen kapanış oturumuyla sona erdi. Oturum Başkanlığını Vali Bilal Şentürk’ün üstlendiği kapanış oturumuna konuşmacı olarak Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Taş, Kültür Konseyi Derneği Başkanı Dr. Metin Eriş, Prof. Dr. Mehmet Şeker, Prof. Dr. Feridun Emecen, Prof. Dr. Hayati Develi ve Prof. Dr. Birsel Küçüksipahioğlu katıldı. 

 

Kapanış oturumunda değerlendirmelerde bulunulan Rektör Taş, sempozyuma ülkemizin çeşitli yerlerinden katılan değerli bilim insanlarına, sempozyum fikrini ortaya koyan Dr. Metin Eriş’e sempozyumun gerçekleşmesi için destek veren Sayın Valimiz Bilal Şentürk’e ve sempozyuma ev sahipliği yaparak sorunsuz bir organizasyon olmasını sağlayan tüm personelimize teşekkür etti. “Dedelerimiz Ertuğrul’un, Osman’ın yurdu olan Bilecik, hepimizin evi, hepimizin yurdu. Sizleri burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” Diyen Rektör Taş, konuşmasına şu sözlerle devam etti: 

 

“Konusu çok geniş bir perspektifle ele alınan sempozyum bugün sona eriyor ancak yapacaklarımız henüz bitmedi. İlk hedefimiz bildirilerin kitaplaşması ve okuyucuyla buluşmasıdır. Sonrasında sempozyum neticelerinin bölgemize daha verimli bir şekilde aktarılabilmesi için Sayın Valimizle geniş kapsamlı bir çalışmamız olacak. Günümüzde üniversiteler bölgesel katkı odaklı bir vizyona sahip olmak durumunda. Artık üniversiteler, halkla bütünleşen, kuvvetli sanayi işbirlikleri kuran bir yapıya kavuştu. Bu, elbette üniversitelerin yükünü artırıyor fakat üniversitelerin ürettiği bilgiyi toplumsal katkıya dönüştürmek, hatta üretilen bilginin ticarileşmesi anlamında bir değer üretmek zorundayız. Biz de Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olarak bu vizyonla ciddi adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz. Bu vesileyle bir kez daha Sempozyuma katılan bilim insanlarımıza ve bu önemli organizasyonun hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

 

İki gün süren Sempozyumda; ‘Eski Çağ'dan Osmanlı'nın Kuruluşuna Uzanan Gelişmeler’, ‘Selçuklu Yönetim Sisteminin Anadolu’daki Yansıması’, ‘Fetih Ruhunun Devlet Yapısına İntikali’, ‘Beylikten Devlet'e’, ‘Uç Beyliği'nden Sancak ve Devlet Oluşa’, ‘Bölgenin Önemi Üzerine ‘Bilecik/Söğüt’ ve ‘Devleti Yaşatan Ruh’ başlıkları altında, 22 akademisyen bildiri sundu. Sempozyumun organizasyonu 16 Kasım 2019 günü gerçekleşen Söğüt gezisi ile sona erdi.