Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81’inci yıldönümü dolayısıyla Gülümbe Kampüsümüzde bir anma töreni düzenlendi. Meslek Yüksekokulu önünde bulunan alanda gerçekleşen törene Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hanife Mut, Genel Sekreterimiz Alper Yıldırım, akademik ve idari personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı. Hanife Mut’un Atatürk anıtına çelenk koymasıyla başlayan törende, saatler 09.05’i gösterdiğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından Milli Marşımız okundu. 

 

Törene katılanlara hitaben bir konuşma yapan Prof. Dr. Hanife Mut, Mustafa Kemal Atatürk’ü yalnız büyük bir devlet adamı ve kahraman bir asker olarak değil, Türk Milleti’nin geleceğini aydınlatan ‘Başöğretmeni’ olarak anmaktan büyük bir onur ve gurur duyduklarını söyledi. Atatürk’ün “Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.” sözünü hatırlatan Mut, “Bu sözler, O’nun bilim ve eğitime verdiği önemi göstermekte ve bugün bizlerin üstlendiği görevin ne derece büyük ve önemli bir görev olduğunu açıklamaktadır. Bu anlamlı günde, O’nun büyük emaneti olan ‘Türkiye Cumhuriyeti’ne’ her şartta sahip çıkacağımızı bir kez daha yineliyor, yaktığı eğitim meşalesini gururla taşıyıp, bizlerden sonra gelecek kuşaklara devretmek için tüm gücümüzle çalışacağımızın bilinmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Mut, konuşmasına Atatürk’ün şu sözleriyle son verdi: 

 

“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir.”