Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) İl Planlama ve Geliştirme Kurulu 2019 Yılı 2. Toplantısı Üniversitemizin ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıya Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Taş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vekili Hediye İman, KÜSİ Bilecik İl Temsilcisi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Harun Mindivan ile kamu, sanayi ve üniversite temsilcilerinden oluşan kurul üyeleri katıldı.

 

Toplantıya ev sahipliği yapan Prof. Dr. İbrahim Taş yaptığı açılış konuşmasında, KÜSİ’nin tüm şehirlerde olduğu gibi Bilecik için de büyük önem taşıdığını ifade etti. KÜSİ’nin çalışmalarını yakından takip ettiğini ve işbirliğinin bugün geldiği noktadan memnuniyet duyduğunu belirten Rektör Taş, tüm paydaşlara gayretli çalışmaları için teşekkür etti ve faydalı bir toplantı olmasını diledi. 

 

Toplantıda KÜSİ kapsamında son 6 ay içerisinde yapılan faaliyetlere ilişkin bir sunum yapan Prof. Dr. Harun Mindivan, KOBİ’lere, kurumlara ve kuruluşlara yönelik ziyaretler düzenlediklerini ve nitelikli eleman yetiştirilmesi için pratik ve teorik bilgiyi yerinde görebilecekleri eğitimler düzenlediklerini söyledi. KÜSİ bünyesinde birçok işbirliğine imza attıklarını ve olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Mindivan, “Bilecik’te proje yazmak isteyen kurum ve birim temsilcilerinin Üniversitemiz ile rahatlıkla irtibata geçmelerini sağlayıp, önerilen proje konusunda yetkin akademisyen hocalarımızla eşleştirme yaparak proje yazma sürecinde destek verdik. Günümüzde rekabetin vazgeçilmez unsurlarından biri olan Ar-Ge ve inovasyona dayalı projeler üzerine şehir dışından bize ulaşan bazı kişi ve kurumlar ile görüşmeler gerçekleştirdik. KÜSİ kapsamında yapılan çalışmalar artık daha somut hale geldi.” ifadelerini kullandı.

 

Toplantıda konuşan Vali Bilal Şentürk, ilin imajını ve refahını yükseltmek için katma değeri yüksek sanayi alanlarına yönelmek gerektiğini söyledi. Bilecik sanayisinde üretilen ürünlerin detaylı analiz çalışmasını yaparak yatırımcıları doğru alana yönlendirmek gerektiğini ifade eden Şentürk, bu sayede başarılı ve örnek olabilecek yatırımların destekleneceğini ve üretim sektöründe başarı elde edilebileceğini sözlerine ekledi.