Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) ile Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği (BOZGİDED) arasından imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, 22 Kasım 2018 tarihinde Üniversitenin ev sahipliğinde “Teknolojik Kurtuluş Savaşı'na Var mısınız?” başlıklı bir etkinlik düzenlendi. Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, Türk Patent ve Marka Kurumundan Sınai Mülkiyet Uzmanı Oğuzhan Aksoy tarafından patent konusunda bir sunum gerçekleştirildi. 

 

Programın açılış konuşmasını yapan BOZGİDED Başkanı Celali Yılmaz, günümüz dünyasında savaşların silahlardan çok ekonomi üzerinden yapıldığını belirtti ve Türkiye’nin bu mücadelede galip gelmesi için el ele verip bir ‘teknolojik kurtuluş savaşı’ vermesi gerektiğini söyledi. Bilecik’in gerek Osmanlı’nın kuruluşunda gerekse Türk Kurtuluş Savaşı sırasında önemli bir rol oynadığını hatırlatan Yılmaz, hedeflerinin ekonomik anlamda verilecek ‘teknolojik kurtuluş savaşında’ Bilecik bölgesinin öncü rol oynamasını sağlamak olduğunu dile getirdi. 

 

Etkinlikle bir konferans veren ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, girişimciliğin öneminden bahsettiği konuşmasında, 2020’li yılların stratejik işbirliklerinin yılları olacağını söyledi. Günümüzde global ölçekte işbirliklerinin konuşulduğunun altını çizen Kesikbaş, Artık ‘ben’ yok, ‘biz’ varız. Beraber ve birlikte strateji yaratacağımız yıllardayız” dedi. İçinde bulunduğumuz dönemin teknolojinin artan bir ivmeyle geliştiği kritik bir dönem olduğunu ifade eden Kesikbaş; “Türkiye’nin teknoloji üretme konusunda kaybedecek vakti yok. Önümüzdeki 2-3 yıl çok önemli. Artık herkesin İngilizce bildiği kadar kod bilmesi gerekiyor. Kod bilmiyorsa algoritma bilmesi gerekiyor, analitik düşünebilmesi gerekiyor. Fikir üretebilen ve işin içine tasarımı ve markalaşmayı da katabilen insanlar olmanız gerekiyor. Bunları yapmadığınız sürece uluslararası ticari başarıya ulaşma şansınız yok” ifadelerini kullandı. 

 

BŞEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Bilecik Vali Yardımcısı Akın Yılmaz, Üniversite Genel Sekreteri Doç. Dr. Cihan Darcan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özkan Küçük, Mühendislik Fakültesi Makine ve İmalat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Mindivan, il protokolünden davetliler ve öğrenciler katıldı.