Üniversitemizin 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni 1 Ekim 2018 tarihinde spor salonumuzda gerçekleşti. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in teşrifleriyle gerçekleşen törene, Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Milletvekili Selim Yağcı, Belediye Başkan Nihat Can, Cumhuriyet Başsavcısı Ercan Ceylan, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Muhammet Göktaş, il protokolünün değerli üyeleri, Üniversitemizin akademik ve idari personeli ve öğrencilerimiz katıldı. 

 

Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Taş, her geçen gün büyüyen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin fiziki ve akademik yapısının geldiği son noktayı dinleyicilerle paylaştı. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nda Üniversitemizin toplam doluluk oranının %77 olduğunu belirten Rektör Taş, Türkiye genelinde üniversite kontenjanlarında oluşan boşlukların nedenlerinin iyi analiz edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Konuya ilişkin olarak çeşitli komisyonlar eliyle çalışma yürüttüklerini ve pek çok yeni bölüm ve programı üniversite bünyesine dahil ettiklerini söyleyen Rektör Taş, önümüzdeki yıl Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmet, Biyomedikal Mühendisliği, İstatistik, Resim, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümlerimiz için öğrenci almayı planladıklarını ifade etti. Rektör Taş ayrıca, bu yıl Sağlık Yüksekokulumuzu Sağlık Bilimleri Fakültesine, Bozüyük’te bulunan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulumuzu da Uygulamalı Bilimler Fakültesine dönüştürmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

 

Şubat 2019’da tamamlanması planlanan 2.500m2’lik yeni Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama Araştırma Merkezi ile 29 Ekim 2019 tarihinde tamamlanması planlanan 27.000m2’lik H Blok projelerinin son durumları hakkında bilgi veren Rektör Taş, söz konusu projeler tamamlandığında Yükseköğretim Kurulunun genç üniversiteler için planladığı ve uygulamaya geçirdiği “Üniversitelerimizin bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşması” kapsamında büyük bir atılımın gerçekleşeceğini ifade etti. 31 Mart 2018 tarihinde kurulan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Teknoparkı, yapımı geçtiğimiz aylarda tamamlanan arıtma tesisi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin hibesiyle hayata geçirilen Mühendislik Laboratuvarı hakkında da bilgiler veren Rektör Taş, 437.000m2’lik yerleşim planı tamamlanan ve ihtiyaçlara cevap veremeyen kampüs alanının genişletilmesi için yapılan 84.594m2’lik kamulaştırma işleminde destek ve gayretlerini esirgemeyen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e teşekkürlerini iletti. Rektör Taş konuşmasının sonunda yeni eğitim öğretim yılının öğrencilerimize, akademisyenlerimize, idari personelimize, şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni etti. 

 

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in konuşmalarıyla devam eden törende, Bölümlerine en yüksek puanları alarak yerleşen ve burs almaya hak kazanan öğrencilerimize ödüllerini verildi. Üniversitemizin halk oyunları ekibinin gösterisiyle renklenen törenin sonunda Afrika uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kavas tarafından yeni eğitim döneminin ilk dersi verildi.