Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Taş, Çad Encemine Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahamat Barka ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Türkiye Çad Büyükelçiliği Başkatibi Gamaleddin Adam ve Türkiye Çad Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Atteib Zakaria’nın katıldığı görüşmede, BŞEÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Cihan Darcan, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından yetkilileri de yer aldı. 

 

Son dönemde iki ülke arasında gelişen ilişkilerin bir devamı olarak yükseköğretim alanında kurulabilecek iş birliklerinin görüşüldüğü ziyarette; Üniversitemiz ile Çad Encemine Üniversitesi arasında bir protokolün imzalanması ve bu protokol dahilinde gelecek yıl Çad’da BŞEÜ Yabancı Öğrenci Seçme Sınavı’nın (BİL-YÖS) yapılmasına karar verildi. Alınan karar doğrultusunda üniversitemizde okuma hakkı kazanan öğrencilere TÖMER’de bir yıllık Türkçe hazırlık eğitimi verilecek. Öğrenciler hazırlık sınıfının ardından kazandıkları lisans programlarına eğitimlerine başlayacaklar. 

 

Çad heyetini kabul etmekten duyduğunu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, iki ülke arasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle başlayan yakın ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmanın sevincini yaşadıklarını ifade etti. Ziyaretin sonunda Rektör Taş mevkidaşı Prof. Dr. Mahamat Barka’ya üniversitenin anı tabağını hediye etti.