Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından yayınlanan Türkiye' de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi” Hibe Programı kapsamında Bilecik Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanan ve Üniversitemizin de ortağı olduğu “İklim Değişikliği Alanında Geliştirilmiş Kapasite ve Farkındalık ile Daha İyi Geleceklere" (Better Futures with Enhanced Capacity and Awareness on Climate Change) projesinin açılış töreni gerçekleştirildi. 

 

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) Programı kapsamında Bilecik’te ilk hibe alanprojenin amacı, iklim değişikliği konusunu bölgede etkin ve yenilikçi yöntemlerle tanıtmak, farkındalık yaratmak ve yerel kapasitenin güçlendirilmesine katkı sağlamaktır. 18 ay sürecek olan projenin toplam bütçesi 54.565,50 Avro’dur. Proje, Bilecik Valiliği, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Osmaneli Belediyesi, Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilecik Halk Sağlığı Müdürlüğü, Bilecik Edebali Kültür ve Araştırma Derneği, Bisikletliler Derneği Bilecik Temsilciliği iş birliği ile yürütülecektir.

 

Proje kapsamında, hedef grupların iklim değişikliği konusundaki mevcut farkındalık düzeyi belirlenip günlük yaşam için karbon ayak izi salınımları hesaplanacaktır. İklim değişikliği konusunda düzenlenecek eğitim, panel ve diğer etkinliklerle beraber hedef kitlenin tüketim alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını değiştirerek ildeki CO2salınımının azaltılması konusunda bilinç oluşturulmaya çalışılacaktır. Elde edilen verilerle bölgenin uzun dönemli çevresel kalkınmasına ve iklim değişikliği konusundaki farkındalık yaratma ve kapasite geliştirilme faaliyetlerine ulusal ve uluslararası düzeyde katkı sağlanacaktır. 

 

Üniversitemizin de ortaklarından birisi olduğu projenin üniversitemiz adına yürütücülüğünü Mühendislik Fakültesi Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burçin Atılgan Türkmen ve Yabancı Diller Bölümü Öğretim Görevlisi Emre Engin yapacaktır.

 

Proje hakkında detaylı bilgi: http://bileciklim.org/