Rektör Taş: “15 Temmuzlar bir daha yaşanmasın istiyorsak, görev sorumluluğu ve görev bilincimiz en üst seviyede olmak mecburiyetindedir”

 

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY tarafından Türk demokrasisine ve milli iradeye karşı teşebbüs edilen hain darbe girişiminin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, halkımızın kahramanca mücadelesi ile bertaraf edilişinin ikinci yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Bilecik’te de çeşitli anma törenleri düzenlendi. ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinliklerin ilki, Bilecik Valiliğinin koordinasyonu ve Üniversitemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Türkiye'de Darbe Geleneği ve 15 Temmuz’ başlıklı konferans oldu. Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Hakkı Akın’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa; Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, akademik ve idari personelimiz, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

 

Şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan tören, 15 Temmuz gecesinde yaşananların konu edildiği videonun izlenmesiyle devam etti. Törende davetlilere hitaben bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, 15 Temmuz darbe girişiminin unutulmasına, unutturulmasına ve bu ihanetin üzerinin örtülmesine izin verilmemesi adına gerçekleştirilen konferansa ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Rektör taş konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Uzun yıllar içinde devlet kademelerinde sinsice örgütlenerek, farklı kimlik ve hassasiyetlere sığınarak kendilerini gizleyen FETÖ unsurlarının gerçekleştirdiği 15 Temmuz hain darbe girişimi, halkımızın bütün farklılıklarına karşın bir araya gelmesiyle amacına ulaşamadı. O gecede yaşananlar pek çok sinema filmine ilham verebilecek kadar kahramanlık ve fedakârlık içermektedir. İnsanlarımızın üzerine tanklar, uçaklar, ağır silahlar ile saldıran bu teröristler, demokrasiye inançlarından başka hiçbir silahı olmayan milletimiz tarafından yenilgiye uğratıldılar. 15 Temmuz darbe girişiminin bayrak, vatan, devlet, demokrasi, insan hakları, özgürlük gibi temel kavramları sahiplenme ve benimseme konusunda millet olarak direncimizi artırdığı, öz güvenimizi yükselttiği, bu milletin tek bir ferdi kalana dek vatanı çiğnetmeyeceğimizi dost-düşman herkese gösterdiğimiz aşikardır. Ne var ki bu hain darbe girişiminin ülkemizin gelişimine ve ilerleyişine sekte vurduğunu da göz ardı edemeyiz. Tam da bu noktada gerek bu ülkenin evlatları gerekse kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları olarak üzerimize düşen çeşitli görevler vardır. Öncelikli olarak, 15 Temmuzlar bir daha yaşanmasın istiyorsak görev sorumluluğu ve görev bilincimiz en üst seviyede olmak mecburiyetindedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinde ifadesini bulan ‘Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır’ ilkesi hepimize düstur olmalıdır. Bu şuurla görevimizi layıkıyla yaptığımızda ülkemize en büyük katkıyı sağladığımızı asla unutmamalıyız.”