Bu yıl 5.’sini düzenlediğimiz Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kariyer Günleri, 16 Nisan 2018 günü Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Taş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış töreniyle başladı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’ndaki ilk gün oturumlarında; Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, BAŞSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Barış Arat ve Güral Şirketler Grubu Başkan Yardımcısı Harika Güral öğrencilerle bir araya geldi. 

 

Açılış programında davetli ve öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Rektör Taş, Kariyer Günleri’nin bu yıl da tüm fakülteleri kapsayacak bir etkinlik olarak organize edildiğini ve hafta boyunca sanayi, spor ve tarım gibi farklı birçok alanda 30’a yakın önemli konuşmacının öğrencilerimizin huzuruna çıkacağını söyledi. Öğrencilerden bu fırsatı iyi değerlendirmelerini isteyen Rektör Taş, 5 günlük kariyer şölenini kaçırmamalarını, alanlarında yetkin olan konuşmacıları dikkatle dinlemelerini ve kendilerine örnek almalarını tavsiye etti. 

 

Rektör Taş’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı  ise konuşmasında kariyer yolunda başarılı olmak için hayal kurmanın, hedef belirlemenin ve çalışmanın önemine vurgu yaptı. Kendisinin çiftçi bir ailenin çocuğu olduğunu hatırlatan Yağcı, “Önce Yaratan’a sonra kendinize güvenin. Sadece hayal kurmayın, bu hayaller doğrultusunda hedeflerinizi belirleyin ve hedeflerinize ulaşmak için çok çalışın” tavsiyesinde bulundu.  

 

Açılış konuşmalarının ardından Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez 5. Kariyer Günleri’nin açılış oturumunda öğrencilere bir söyleşi gerçekleştirdi. Kariyer planlaması yapan bir gencin kendisine bir amaç belirlemesi gerektiğini söyleyen Müsteşar Dönmez, kişinin temel amacının ‘insanlara faydalı olmak’ olması gerektiğini ifade etti. Öğrencilerden gerçekçi olmalarını, araştırmacı ve yenilikçi olmalarını, değişime açık olmalarını ve amatör ruhu korumalarını isteyen Sönmez, iş hayatında her zaman rekabetin olduğunu ancak başarıyı getiren asıl şeyin ekip çalışması olduğunu sözlerine ekledi. Başarıya ulaşmak için muhakkak sabır gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Sönmez, öğrencilerden ülkelerine sahip çıkmalarını, yerli ve milli bir duruş sergilemelerini istedi. 

 

5. Kariyer Günleri’nin açılış oturumunun sonunda Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş tarafından Müsteşar Fatih Dönmez’e Üniversitemizin anı tabağı hediye edildi. Verilen aranın ardından devam eden ilk gün oturumlarında, BAŞSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Barış Arat ve Güral Şirketler Grubu Başkan Yardımcısı Harika Güral öğrencilerle bir araya geldi.