Sevgili öğrencilerimiz,

 

2019-2020 akademik yılı bahar döneminde Erasmus+ Öğrenim&Staj Hareketliliği kapsamında hâlihazırda virüsten etkilenen/etkilenebilecek program ülkelerinde bulunan öğrencilerimizden Korona virüsü sebebiyle faaliyetini sonlandırmak ve Türkiye’ye dönmek isteyenlerin talepleri mücbir sebep kapsamında değerlendirilecektir. Bu kapsamda yurtdışındaki Erasmus eğitimini yarıda bırakan öğrencilerimizin ani gelişen bu durum nedeniyle mağdur olmamaları adına ara sınav tarihinde veya sonrasında Türkiye’ye dönmeleri halinde Üniversitemizde eğitimlerine devam etmelerine yönelik karar alınmıştır. Alınan bu karar gereği; virüs nedeniyle dönen öğrencilerimizin ders kayıtlarının yapılarak isteyen öğrenciler ara sınavlara isteyen öğrenciler mazeret sınavlarına katılabilecektir.  Öğrencilerin döndükten sonra Erasmus Feragat ve Ders Kaydı Talep Formunu doldurmaları halinde Üniversitemizin eğitime başlayacağı tarihe kadar ki sürede izinli sayılmalarına karar verilmiştir.

 

Bu şartlar altında bahar döneminde yurtdışında bulunan Erasmus öğrencilerimizin eğitimlerine yurtdışında devam edip etmeyeceklerine ivedilikle (en geç 22 Mart 2020 Pazar gününe kadar) karar vermeleri ve üniversitemizi bilgilendirmeleri gerekmektedir (Şu an eğitimimizin 5. haftasında bulunmaktayız, önümüzdeki 9 günlük karar sürecinin ardından yurda dönüşlerini takiben Hastaneye gidip virüsle ilgili test sonucunu ve Pasaportta Türkiye’ye giriş tarihini gösteren sayfanın ekran görüntüsü veya fotokopisini Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğüne whatsapp üzerinden veya e posta yoluyla ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca yurda dönüşlerini takiben 2 haftalık süreyi de bireysel karantina süreci çerçevesinde evlerinde geçireceklerdir. Ancak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından alınan son karar gereği Üniversiteler 3 hafta tatil edildiğinden her hangi bir zaman kaybı olmayacak ve geriye kalan eğitim süresinden faydalanabileceklerdir). Bahar dönemini üniversitemizde tamamlamaya karar veren öğrencilerimizin uçuş için bir mani yoksa en kısa sürede dönüş biletlerini almalarını ve dönüş tarihi konusunda hem birim danışmanlarını hem de Fakülte/bölüm sekreterliğini ve Erasmus Bölüm Koordinatörlerini bilgilendirmelerini rica ediyoruz.

 

Faaliyetinizi sonlandırmak ve Türkiye’ye dönmek isterseniz bu mücbir sebebe girmekte olup her ne kadar 3 ayı doldurmamış olsanız da kaldığınız süre kadar hibe ödemesi yapılacaktır (giderken aldığınız hibeyi, kaldığınız süre için hesaplanan miktar düşüldükten sonra iade etmeniz gerekmektedir). 3 ayı doldurmuş olanlar için de toplam kalınan süre kadar hibe ödemesi yapılacaktır.

 

Faaliyeti sonlandırmak istemeyen ancak okulları tatil edilirse, tatil sürecini Türkiye’de geçirmek isteyenlerin söz konusu dönemde Türkiye’ye dönmeleri mümkündür. Resmi tatil bitip okulları açıldığında tekrar okullarına dönebilirler. Bu süre için herhangi bir hibe kesintisi de olmayacaktır.

 

Buna ek olarak; faaliyetinizi sonlandırarak erken dönüş yapmış iseniz, Ulusal Ajans’ın bilgilendirmesi çerçevesinde, gelen bilet talepleri toplanıp bütçemiz imkânları dâhilinde, dönüş biletinizin tamamını veya bir kısmını karşılama durumu söz konusu olabilecektir.

 

Bu konuda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından farklı bir düzenleme yapıldığı takdirde gerekli düzenlemeler yapılabilecektir.

 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğü

 

 

Erasmus Feragat ve Ders Kaydı Talep Formuna ulaşmak için tıklayınız.