Ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, üniversitemizin davetlisi olarak geldiği Bilecik’te “Osmanlı İmparatorluğu Kuruluş Dönemi” konulu bir konferans verdi. Mezun Öğrenci ve Kariyer Merkezi Koordinatörlüğümüz tarafından düzenlenen konferans 3 Mayıs 2019 tarihinde Bilecik Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Ortaylı’yı dinlemek isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta kongre merkezinin ana salonu hınca hınç doldu. 

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Taş, Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya değerli vakitlerini ayırarak konferansa katıldıkları için teşekkür etti. Osmanlı Devleti’nin kuruluş serüvenini İlber Ortaylı’dan dinleyecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Rektör Taş, dinleyicilere bir de müjde verdi. Ortaylı’yla gerçekleştirdikleri sohbette, kendisine Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nden ders açılması ve bu derslerin halka açık olarak verilmesi yönünde karar aldıklarını söyleyen Rektör Taş, salonu dolduranlarca uzun süre alkışlandı. 

 

Prof. Dr. İlber Ortaylı ilgiyle takip edilen konferansında, Osmanlı Devleti’nin bir aşiretten imparatorluğa uzanan yolculuğunun ilk dönemlerine ilişkin önemli bilgiler verdi. Osmanlı’nın kuruluş döneminde içinde bulunduğu siyasi, kültürel ve coğrafi durumu dinleyicilerle paylaşan Ortaylı, zengin bir tarihimiz olduğunu ifade etti ve özellikle gençlerin bu tarihi son derece iyi bilmeleri gerektiğini söyledi. Konferansın sonunda İlber Ortaylı’ya Bilecik Valisi Bilal Şentürk ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş tarafından çini vazo hediye edildi.