Üniversitemizden bir heyet, İngiltere’nin seçkin üniversitelerinden Cambridge, Anglia Ruskin ve Coventry üniversitelerinde inceleme yapmak üzere bir dizi akademik ziyaret gerçekleştirdi. 12-15 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen ziyaretlere; Genel Sekreter Doç. Dr. Cihan Darcan, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Yasin Acar ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Sema Leblebici katıldı.

 

Ziyaret kapsamında ilk olarak dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer alan Cambridge Üniversitesinin Biyokimya Bölümünde bulunan The Cambridge Center for Proteomics laboratuvarı ve Biotechnology Institue  laboratuvarları ziyaret edildi. Ziyarette ayrıca kurulması planlanan Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinin laboratuvarları ile ilgili Dr. Mike Deery’den bilgi alındı. Temaslar sırasında iki merkez arasında işbirliği ve öğrenci-araştırmacı değişimi konusu görüşüldü ve bu konuda mutabık kalındı. Ziyaretlerin ikinci gününde Anglia Ruskin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi’ni ziyaret eden heyet, burada Üniversitemizi tanıtarak öğrenci ve öğretim üyesi değişimi ile ilgili temaslarda bulundu.  

 

Son olarak Coventry Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ni ziyaret eden heyet, burada Mühendislik Fakültesi Dekanı Ray Farmer’dan Üniversitede yapılan araştırma projeleri hakkında bilgi aldı. Burada üniversitelerarası yürütülebilecek ortak çalışmalar üzerine yapılan görüşmeler sonucunda, otomotiv alanında ortak projeler geliştirilebileceği konusunda fikir birliğine varıldı. Coventry Üniversitesi ziyareti kapsamında Sağlık ve Yaşam Bilimleri Fakültesi Dekanı Dr. Mark Norrish ile de görüşen akademisyenlerimiz, son derece verimli geçen toplantıda Sağlık ve Hasta Bakıcılığı bölümlerinin çalışmaları hakkında bilgi aldı ve ilgili laboratuvarları gezdi. Coventry Üniversitesi temasları kapsamında son olarak Kültürlerarası İşbirliği Yöneticileri ile görüşüldü ve iki üniversite arasında kurulabilecek işbirliği alanları üzerine fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantı sonucunda üniversiteler arasında proje bazlı çalışmaların yapılabileceği konusunda fikir birliğine varıldı.

 

Temaslar sonunda bir değerlendirme yapan Doç. Dr. Cihan Darcan, Doç. Dr. Yasin Acar ve Yrd. Doç. Dr. Sema Leblebici, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin uluslararası akademik ilişkilerinin geliştirilmesi, akademik tanınırlığının artırılması ve uluslararası düzeyde akademik işbirliklerinin kurulması amacıyla gerçekleştirilen akademik ziyaretlerin son derece verimli geçtiğini belirterek, benzeri ziyaretlerin ileriki dönemlerde de yapılmasının planlandığını kaydettiler.