Üniversitemiz Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bilim ve Kültür Sohbetleri’nin konuğu oldu. ‘Endüstri 4.0 ile Yeni Nesil Teknolojiler’ konulu bir konferans veren Yılmaz, üretim teknolojilerinin günümüzde geldiği noktayı ve yakın gelecekte hayatımıza etki edecek gelişmeleri detaylarıyla anlattı.

 

Prof. Dr. Bülent Yılmaz konuşmasına, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını gözden geçirmeye davet ederek başladı. Sunumunun başında endüstrinin tarihsel gelişimini özetleyen Yılmaz, 1760’larda buharlı makinelerle başlayan, daha sonra elektrik ve elektronik teknolojileriyle değişime uğrayan endüstriyel üretimin, bugün gelinen noktada dijitalleşme ve internet teknolojisiyle yepyeni bir döneme girdiğini söyledi. Endüstri 4.0 kavramının ilk kez 2011 yılında Hannover Fuarı’nda Alman Hükümeti tarafından kullanıldığını belirten Yılmaz, Endüstri 4.0’ın hayatımızda ne gibi değişikliklere yol açacağını örneklerle anlattı.

 

2020 yılında 14 milyar cihazın internet yoluyla birbiriyle iletişim kuracağını, bu sayede tedarik zincirinin akıllı hale geleceğini belirten Prof. Dr. Bülent Yılmaz, yapay zekanın gelişmesi sonucunda Akıllı Fabrika kavramının ortaya çıktığını, bu fabrikalarda üretim sürecinin makine ve robotlar tarafından üstlenildiğini, bu tip fabrikaların sayısının artmasıyla endüstride insan kaynağına olan ihtiyacın azalacağını ifade etti. “Artık dünya küresel bir fabrika” diyen Prof. Yılmaz, konferansında 3 ve 4 boyutlu yazıcılar, nesnelerin interneti, siber fiziksel sistemler, büyük veri, artırılmış gerçeklik ve bulut bilişim gibi güncel teknolojik gelişmelerle ilgili bilgiler verdi. 

 

7 Aralık 2017 tarihinde Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğin sonunda Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş tarafından Prof. Dr. Bülent Yılmaz’a günün hatırası olarak Üniversitemizin anı tabağı hediye edildi. 

 

Konferansın videosu için: https://youtu.be/rzq5RUH8k-I