Üniversitemiz Kızılay Kulübü, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konulu bir konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak Bilecik Sağlık İl Müdürlüğünden Psikolog Şermin Eroğlu ve Sosyal Hizmet Uzmanı devrim Yılmaz Anıl katıldı.

 

Konferansın ilk konuşmacısı olan Şermin Eroğlu, kadına yönelik şiddetim kültürel temellerinden bahsederek başladığı konuşmasında, ataerkil kültür ve dilde kadın ve erkeğin yerini örneklerle ortaya koydu. Şiddet deninde akla fiziksel şiddetin geldiğini ancak fiziksel şiddetin yanında psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddet kavramlarının da olduğunu belirten Eroğlu, şiddetin kadınların ruh sağlığı üzerine sonuçlarını dinleyicilerle paylaştı.

 

Konferansın ikinci konuşmacısı Devrim Yılmaz Anıl ise, kadına yönelik şiddetin kanuni boyutlarını ele aldı. Ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırlanan Avrupa Konseyi sözleşmesi, bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi’nden bahseden Anıl, şiddete maruz kalan kadınların bulundukları ilin Cumhuriyet Başsavcılıklarına başvurabileceklerini, devletin ilgili organlarının kendilerini koruyacağını belirtti.

 

6 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlik sonunda, Yrd. Doç. Dr. Onur Eroğlu ve Öğr. Gör. Selin İkiz tarafından konuşmacılara teşekkür belgesi verildi. Etkinliğin ardından, Birleşmiş Milletler’e bağlı UNESCO’nun dünya genelinde kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için başlattığı #OrangeTheWorld (Dünyayı Turuncuya Boya) kampanyası kapsamında turuncu eldivenlerle objektiflere poz verildi.