Son dönemde ülkemizde yaşanan terör olaylarına tepki göstermek ve şehitlerimizi anmak için Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Bilecik Belediyesi öncülüğünde yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe Üniversitemizi temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dursun Hazer ve Genel Sekreter Cihan Darcan katıldı.

 

“Gün birlik olma günü” sloganıyla gerçekleşen yürüyüş için, ilimizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve toplumun her kesiminden çok sayıda vatandaş, saat 13.00’te Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Oluşturulan kortej, şehir içinde birlik ve beraberlik mesajları içeren sloganlar eşliğinde yürüyerek İl Emniyet Müdürlüğü önüne geldi. Burada, görevli polis memurlarına karanfil hediye edilmesinin ardından İstiklal Marşı okundu ve şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunuldu.

 

Saygı duruşu sonrasında Bilecik TSO Başkanı Mefail Ateş tarafından Bilecik’te faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları adına ‘terörü kınama mesajı’ okundu. Terörün milli birlik ve beraberliğimize zarar veremeyeceği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Terör maalesef milletimize ve bütün insanlığa büyük bir acı daha yaşatmıştır. Yürekler yanmıştır. Hiçbir inanç, masum canlara kıymaya izin vermez. Hiçbir maddi, manevi, siyasi amaç, öldürmek üzerine tasarlanamaz. Bunu yapan hiçbir düşünce, hiçbir insan, başarılı olmamış, olmayacaktır. Bu cinayetlerden medet umanlar tarih önünde lanetleneceklerdir. Sivil Toplum Kuruluşları ve Türk iş dünyası adına, İstanbul’da kaybettiğimiz canlarımıza, şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyoruz.

 

Bir insanı öldüren, bütün insanlığı öldürmüş gibidir’ diyen bir inancın mensupları olarak, bugün bu saldırıya maruz kalan polislerimiz ve sivil vatandaşlarımız için, onların yakınları için ve milletimizin bekası için hep beraber tepki gösteriyoruz. İnanıyoruz ki vicdan sahibi yüreklerin laneti de, bu zalimlikten medet umanların üzerinde olacaktır. Devletimizin bu acılara sebep olanlardan hesap soracağına inancımız da tamdır.

 

Terör, bizden canlar alabilir ama asla birlik ve beraberliğimizi, birlikte aydınlık yarınlara yürüme kararlılığımızı değiştiremeyecektir. Türkiye; bu topraklarda kader birliği yapmış, ortak geçmişe sahip, ortak bir geleceğe umutla bakan, kardeşliğe inanmış insanların gururla taşıdığı kimliktir, vatandır. İlelebet de böyle kalacaktır. İsteseler de istemeseler de bu gerçek, terörü araç edinen katillerin yüzüne tarihin en sert şamarı olarak çarpacaktır.”